Windows 10 Nasıl Hızlandırılır?

0 1

Yeni bir dizüstü bilgisayar veya PC satın almak kadar heyecan verici olsa da, kutudan çıkardığınız o inanılmaz yüksek hızın sürmesi pek mümkün değil. Dahili depolama dolduğunda ve arka plan işlemleri çalışmaya başladığında, bir miktar yavaşlama neredeyse kaçınılmazdır.

Bu, genellikle Windows cihazlarında daha çok bir sorundur; Surface dışı donanım, Apple’dan aldığınız donanım ve yazılım arasındaki süreklilikten yararlanamaz.

Neyse ki, performansı artırmak veya eski haline getirmek için herkesin atabileceği bazı adımlar var. Bunların hepsini denemek tamamen güvenlidir ve çoğu size bir kuruşa bile mal olmaz. 

Ne yazık ki, yalnızca cihazınız katı hal sürücüsü (SSD) kullanıyorsa gerçekten geçerlidir. Eski mekanik sabit sürücüler daha sınırlıdır, bu nedenle en büyük performans artışını görmek için SSD’ye yükseltmenizi öneririz. 

Bu makalenin, cihazınızda yavaş çalışan Windows ile ilgili olduğunu tekrarlamakta fayda var. Yavaş bir internet bağlantısı tamamen ayrı bir sorun ve pandemi başladığından beri çok daha önemli hale gelen bir şey. 

Ancak hız tümseğine ihtiyacı olan makinenin kendisiyse, doğru yere geldiniz. Bir CCleaner’ın sizin için bunların çoğunu halledebileceği doğrudur . Ücretsiz sürüm bile, kayıt defterini temizlemenin yanı sıra tarama verilerini ve çerezleri temizlemenize izin verir. 

1. Başlangıç ​​programlarını kaldırın

İyi kullanılmış bilgisayarların başlamasının bu kadar uzun sürmesinin bir nedeni, yüklediğiniz tüm uygulamalar ve oyunlardır. Birçoğu, Windows başladığında otomatik olarak çalışır, ancak çoğunun ihtiyacı yoktur ve kaynakları yalnızca gerçekten kullanmanız gerektiğinde tüketmelidir.

Neyse ki, bunları kontrol edip izleyebileceğiniz özel bir Ayarlar alanı var. Uygulamalar > Başlangıç’a gidin ve bilgisayarınızı her başlattığınızda açılacak şekilde ayarlanmış tüm uygulamaların bir listesini göreceksiniz. Temel hizmetler bu listenin dışındadır, bu nedenle burada istediğiniz kadar çok veya az geçiş yapmaktan çekinmeyin.

İşleri daha da geliştirmek için görev çubuğuna gidin ve bildirim simgelerini görüntülemek için yukarı bakan oka tıklayın. Her biri Windows ile yüklenen bir programdır. Bazıları önemlidir – örneğin antivirüs yazılımı – ancak diğerleri olmayabilir.

Her birine sağ tıklayın ve bir Ayarlar menüsü varsa, onu seçin ve Windows ile otomatik olarak başlama seçeneğini kapatın. Slack gibi bazı programlar, her zaman çalıştırmak yerine gerektiğinde manuel olarak başlatılabilir.

Windows ile başlayan tüm diğer programları ve ‘yardımcı’ uygulamaları devre dışı bırakmak için Windows+R’ye basın, msconfig yazın ve Tamam’ı tıklayın. Hizmetler sekmesini seçin, ‘Tüm Microsoft hizmetlerini gizle’yi işaretleyin ve geriye ne kaldığını görün.

Olmadan yaşayabileceğiniz hizmetler olabilir ve onay kutusunun temizlenmesi, bunların çalışmasını engeller. Örneğin, Firefox Mozilla Bakım Hizmeti olmadan mükemmel şekilde çalışır. 

Bunu Görev Yöneticisinin Başlangıç ​​sekmesinde de kontrol etmeye değer. Görev çubuğuna sağ tıklayıp Görev Yöneticisi’ni seçerek buna erişebilirsiniz. Neyin devre dışı bırakılacağını bilmek kolay değildir, ancak öğeleri aramak için Google’ı kullanabilir ve bunların gerekli, yararlı olup olmadığını veya bunların hiçbirinin olmadığını görebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.