Wi-Fi Hızınızı Nasıl Test Edebilirsiniz?

0 1

Wi-Fi hızını test etmek şaşırtıcı derecede zor olabilir. Bulacağınız uygulamaların ve web sitelerinin çoğu (Wi-Fi’nin nasıl test edileceğini açıklayan makaleler dahil!), aslında size yalnızca ISS’nize olan bağlantınızın ne kadar hızlı olduğunu söyleyen geniş bant veya internet hız test cihazlarıdır.

Elbette, Wi-Fi’nizi internet bağlantısının bir parçası olarak ‘test ederler’, ancak size ev Wi-Fi’nizin ne kadar hızlı olduğunu söylemezler. Gördüğünüz sayılar, genellikle, geniş bantınızın indirme ve yükleme hızları olacaktır; bu, genellikle, örneğin telefonunuz ve yönlendiriciniz arasındaki kablosuz bağlantının hızından daha yavaştır.

Ancak aşağıda açıklayacağımız Wi-Fi hızını test etmenin yolları var.

Hızı test etmek birkaç nedenden dolayı yararlıdır:

  • Belirli bir cihazın bağlantısının tam olarak ne kadar hızlı olduğunu size söyler.
  • Evinizin çeşitli yerlerinde Wi-Fi bağlantınızın ne kadar hızlı olduğunu söyler, böylece ‘Wi-Fi siyah noktalarını’ bulabilir ve düzeltebilirsiniz.
  • Wi-Fi’nin yavaş bir internet bağlantısıyla ilgili sorun olduğunu onaylayabilir veya ortadan kaldırabilir

Bir uygulama ile Wi-Fi hızı nasıl test edilir

Belirtildiği gibi, Wi-Fi hızını test ettiğini iddia eden bir sürü uygulama var. Hepsini yüklemedim ve test etmedim. Ama gerçekte sadece internetimin ne kadar hızlı olduğunu söyleyebilecek çok şey denedim. Bu tamamen Wi-Fi hızı değil. Bu internet hızı, bu farklı bir şey.

Cihazınız ile internet servis sağlayıcınız arasındaki bağlantı hızını ifade eder. Bunu test etmek istiyorsanız, internet hızınızı nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır .

Buradaki görev, yönlendiriciniz – veya evinizde Wi-Fi sağlayan cihaz – telefon, dizüstü bilgisayar veya tablet gibi bir Wi-Fi cihazı arasındaki bağlantı hızını bulmaktır.

İhtiyacınız olan uygulamaya Zoltan Pallagi’nin WiFi Hız Testi adı verilir . İsterseniz internet hızınızı da test eder. Ne yazık ki, iOS için değil, yalnızca Android için kullanılabilir. Bir iPhone’unuz varsa, benzer şekilde çalışan ve ayrıca zaman içindeki ortalama hızı görmenizi sağlayan Wi-Fi SweetSpots’u kurun . 

Başlamadan önce, telefonunuzun test etmek istediğiniz Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun. Bu kulağa açık gelebilir, ancak yönlendiriciniz bunları ayrı ağlar olarak yayınlıyorsa, hem 2,4 GHz hem de 5 GHz ağlarını test etmek isteyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.