Sol Kol Neden Ağrır?

0 1

Sol kol neden ağrır? sorusu sorulduğunda genel anlamda ilk akla gelen şüphe kalp krizi tehlikesidir. Ancak bir yandan sol kol ağrısının birçok sebebi olabilir. Fıtıklar, kırık veya çatlaklar, eklem yaralanmaları, sinir sıkışmaları, artrit ve diğer kronik hastalıklardan kaynaklanan başka komplikasyonları da içerebilir. Aynı zamanda merak edildiği gibi kalple ilgili bir problem olabileceğine de işaret edebilir. Sol kol neden ağrır? diye soran bireylerin öncelikli olarak bunu araştırmakla beraber, hastaneden acil bir randevu alması ve tüm tetkik ve kontrollerden geçmesi gerekmektedir. Teşhisin erken koyulması, olası bir acil durumda kişinin hayatını bile kurtarabilir.

Sol kol ağrısı ve şişmesi genelde koldaki bazı incinme, fıtık, çatlak veya eklem iltihaplanması gibi sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Basit bir problem olabileceği gibi, kalp problemine de neden olabilir. Sol kol ağrısı yaşarken aynı zamanda hafifte olsa halsizlik varsa, bu kalbinizle alakalı bir problemi yansıtıyor olabilir. Bu durumda hemen doktorunuza başvurmanız büyük önem arz etmektedir.

Sol Kol Ağrısı ve Kalp Krizi

Kan pıhtılaşması veya koroner arterdeki kan akışının belirli sebeplerden durdurulması gibi durumlar, kalp krizine sebep olabilir. Bu yazımızda sizler için, sol kol neden ağrır? sorusunun en çok tartışılan sebeplerinden birisi olan kalp krizi konusunu inceledik. Kalp krizi, öncesinde bazı belirtilerle birlikte gelebilir. Bunlar göğüs ağrısı veya basıncı, nefes darlığı, mide bulantısı veya kusma, boyun, sırt, omuz veya çene ağrısı, hazımsızlık, yorgunluk hafif başlılık ya da bayılma gibi belirtilerdir.

Aynı zamanda kalp krizi sırasında sol kola ağrı girmesi durumunun, kalbin sol tarafta bulunmasıyla yakından bir ilişkisi bulunmaktadır. Çünkü kalp krizi başlarken oluşan gerilme ve kasılmalar, omza ve oradan sol koldaki bronşiyal atardamara doğru yayılacağından, şiddetli omuz ve kol ağrılarına sebep olabilmektedir. Bu yüzden kalp krizi geçiren bir hasta sol kol ağrısı duyabilir. Bu genellikle iyi bir durumdur çünkü birçok hasta, sol kolunda hissettiği ağrı sebebiyle kalp krizi şüphesinden korkup, en yakın acile gitmesi sayesinde olası bir ölüm riskinden kurtulmuşlardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.